Kommande tävlingar
Tävlingsprogram BPS & FOK
Dag | Datum | Tid | Tävling | Ansvarig |
---|---|---|---|---|
torsdag     | 25 apr     | 16:30     | Grov-/Sportpistol 1:3, KM Grov     | Esko Nyysti     |
lördag     | 27 apr     | 09:00     | Gevärfält 2:3     | Patrik Hållpås     |
lördag     | 27 apr     | 11:00     | Korthållsgevär 2:3     | Klas Ernbert     |
torsdag     | 02 maj     | 16:30     | Hemortens, Precision ABC (Föranmälan)     | Tomas Ånhed     |
torsdag     | 09 maj     | 09:00     | Knallen, Nat. Precision (föranmälan)     | Hartwig Krüger     |
lördag     | 11 maj     | 09:00     | Fältskjutning KrT 1:3 KM C, BM A     | Joe Furborg     |
söndag     | 12 maj     | 09:00     | Hemortens, Precision C (Föranmälan)     | Tomas Ånhed     |
måndag     | 13 maj     | 18:00     | HJ KrT 2:3, KrM     | Christian Mohr     |
torsdag     | 16 maj     | 16:30     | Militär snabbmatch KrT 2:5, KM+BM B     | Tomas Ånhed     |
lördag     | 18 maj     | 09:00     | Fripistol 1:4     | Hartwig Krüger     |
måndag     | 20 maj     | 18:00     | Snabbpistol KM/BM     | Joe Furborg     |
torsdag     | 23 maj     | 16:30     | Standardpistol 1:3     | Kjell Andersson     |
lördag     | 25 maj     | 09:00     | Magnumprecision KrT 2:4     | Michael Petersson     |
söndag     | 26 maj     | 09:00     | Hemortens, Precision ABC (Föranmälan)     | Tomas Ånhed     |
måndag     | 27 maj     | 16:30     | Hemortens, Precision ABC (Föranmälan)     | Tomas Ånhed     |
torsdag     | 30 maj     | 16:30     | Grov-/Sportpistol 2:5     | Esko Nyysti     |
torsdag     | 06 jun     | 16:30     | Militär snabbmatch KrT 3:5, KM+BM C     | Tomas Ånhed     |
söndag     | 09 jun     | 09:00     | Fripistol 2:4     | Hartwig Krüger     |
torsdag     | 13 jun     | 16:30     | Grov-/Sportpistol 3:3, KM Sport     | Esko Nyysti     |
lördag     | 15 jun     | 09:00     | Magnumprecision KrT 3:4     | Michael Petersson     |
söndag     | 16 jun     | 09:00     | Precision ABC KrT 2:5, Älvsborgsserien     | Jonas Proohf     |
torsdag     | 27 jun     | 16:30     | Nationell helmatch     | Åke Nordin     |
lördag     | 29 jun     | 09:00     | Fältskjutning KrT 2:3, KM B, BM R     | Joe Furborg     |
lördag     | 27 jul     | 09:00     | Fripistol 3:4 BM     | Hartwig Krüger     |
lördag     | 27 jul     | 12:00     | Springskytte KrT 1:1     | Joe Furborg     |
måndag     | 29 jul     | 18:00     | Precision ABC KrT 3:5, KM+BM C     | Jonas Proohf     |
torsdag     | 01 aug     | 16:30     | Militär snabbmatch KrT 4:5 KM+BM R     | Tomas Ånhed     |
måndag     | 12 aug     | 18:00     | HJ KrT 3:3     | Christian Mohr     |
torsdag     | 15 aug     | 16:30     | Standardpistol 2:3 BM     | Kjell Andersson     |
lördag     | 17 aug     | 09:00     | Fripistol 4:4 KM     | Hartwig Krüger     |
måndag     | 19 aug     | 18:00     | Precision ABC KrT 4:5 KM+BM A     | Jonas Proohf     |
torsdag     | 22 aug     | 16:30     | Militär snabbmatch KrT 5:5 KM+BM A     | Tomas Ånhed     |
söndag     | 25 aug     | 09:00     | IPSC Västsvenska cupen MM (föranmälan)     | Allan Bergman     |
torsdag     | 29 aug     | 16:30     | Standardpistol 3:3 KM     | Kjell Andersson     |
torsdag     | 05 sep     | 16:30     | Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     | Tomas Ånhed     |
lördag     | 07 sep     | 09:00     | Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     | Tomas Ånhed     |
söndag     | 08 sep     | 09:00     | Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     | Tomas Ånhed     |
måndag     | 09 sep     | 18:00     | Precision ABC KrT 5:5 KM+BM B     | Jonas Proohf     |
torsdag     | 12 sep     | 17:00     | Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     | Tomas Ånhed     |
lördag     | 14 sep     | 09:00     | Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     | Tomas Ånhed     |
torsdag     | 19 sep     | 17:00     | Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     | Tomas Ånhed     |
lördag     | 21 sep     | 09:00     | Fältskjutning KrT 3:3 KM R, BM B     | Joe Furborg     |
söndag     | 22 sep     | 09:00     | Gevärfält 3:3     | Patrik Hållpås     |
söndag     | 22 sep     | 11:00     | Korthållsgevär 3:3     | Klas Ernbert     |
lördag     | 28 sep     | 09:00     | Magnumprecision KrT 4:4     | Michael Petersson     |
lördag     | 09 nov     | 09:00     | Svartkrut Banskjutning     | Stanley Andersson     |
Tävlingar som startar vardagkväll 16:30 har två starter. Andra starten kl 18:00.
Med undantag för Hemortens är våra tävlingar öppna för alla skyttar oavsett föreningstillhörighet.